Co to jest piaskowanie?

piaskowaniePiaskowaniem nazywamy obróbkę strumieniowo ścierną w której podstawowym medium czyszczącym jest przemielony żużel pomiedziowy o ściśle określonej granulacji. Granulat ten jest profesjonalnie wykorzystywany w przemyśle ze względu na swoje cechy takie jak :

-chropowatość powierzchni po obróbce : Rz= 30 – 80 mm – odpowiada to zaleceniom producentów farb – w celu uzyskania jak najlepszej przyczepności oraz wytrzymałości.
-ścierniwo nie powoduje inkrustacji czyszczonej powierzchni;
-zapewnia jasną, błyszczącą, równą powierzchnię która może stanowić doskonałe przygotowanie przed malowaniem jaki i również stanowić obróbkę wykańczająca
-nie wchłania wilgoci- przez co mamy pewność, że wypiaskowana powierzchnia nie ulegnie szybkiej korozji po obróbce

Co uzyskujemy przez piaskowanie ??

Proces piaskowania jest procesem służącym przede wszystkim do przygotowania powierzchni przed malowaniem (oczyszczenia z rdzy, zgorzeliny, starych powłok malarskich etc.) Jednak proces ten jest bardzo szeroko wykorzystywany nie tylko w przemyśle. Służy on również takim działaniom jak:

– przygotowania powierzchni metalowych do wulkanizacji
– dogładzania powierzchni zwłaszcza o złożonych kształtach
– regeneracji i czyszczeniu form do tworzyw sztucznych i gumy
– czyszczenie elem. metalowych po obróbce cieplnej
– matowienie szkła, ceramiki ( piaskowanie wzorów na lustrach, szybach)
– nanoszenie wzorów np. na wazonach, szklankach firmowych, ceramice reklamowej itd.
– czyszczenia drewna ze starych powłok malarskich (szczególnie drewno twarde)
– nadawania faktury ozdobnej na drewnie miękkim
– czyszczenia starych rzeźb, skrzyń, ornamentów drewnianych itd.
– piaskowania napisów na kamieniu (np. marmur)
– grawerowania i znakowania na metalu oraz innych materiałach

Wiele z powyższych zastosowań wymaga szczególnej ostrożności, dobrania odpowiedniej granulacji oraz parametrów obróbki, nie mniej jednak z uwagi na nasze bogate doświadczenie podejmujemy się wykonania każdej usługi niezależnie od stopnia skomplikowania lub specyfiki.

Wiele z powyższych zastosowań wymaga szczególnej ostrożności, dobrania odpowiedniej granulacji oraz parametów obróbki, nie mniej jednak z uwagi na nasze bogate doświadczenie podejmujemy się wykonania każdej usługi niezależnie od stopnia skomplikowania lub specyfiki.

Maksymalne gabaryty detalu: 900x2000x3500 mm

Maksymalna masa jednostkowa: 100 kg,

Czas wykonania usługi: w zależności od wielkości detalu ? dla niewielkich elementów 1 dzień roboczy, przy elementach większych, lub dużej liczebności termin ten nie przekracza 7 dni. Elementy o masie poniżej 2 kg na specjalne życzenie jesteśmy w stanie wykonać w ciągu 2 h.

Koszt: jest ustalany indywidualnie , w przypadku elementów płaskich na podstawie powierzchni, dla elementów małych, skomplikowanych oraz niestandardowych cena opiera się na czasie wykonania usługi. Na cenę mają również wpływ takie czynniki jak np. wstępne oczyszczenie z oleju, smarów, odpadających zabrudzeń rdzy itp.

Co to jest szkiełkowanie?

Szkiełkowanie jest procesem podobnym do piaskowania, jednak różni się materiałem czyszczącym: zamiast piasku używa się tutaj szklanych kuleczek.

Metoda ta w dużo mniejszym stopniu zdziera wierzchnią warstwę metalu, co jest szczególnie widoczne przy czyszczeniu powierzchni aluminiowych.

Użyte w procesie szkiełkowania kulki szklane, odpowiednio dobrane granulacją, dzięki swemu elastycznemu działaniu, praktycznie nie powodują ścierania erozyjnego.

Proces szkiełkowania można szczególnie zastosować do obróbki wyrobów precyzyjnych, cienkich i kruchych. Obrabiane powierzchnie uzyskują bardzo trwałą i estetyczną powierzchnię.

Jetboard – frajda na wodzie