Wielu z nas podnosząc moc i moment obrotowy silnika zupełnie zapomina o bezpieczeństwie podróżowania. Zapominamy o tym, że wszystkie podzespoły w samochodzie są ze sobą sprzężone i dopasowane – jednym z elementów, który najczęściej pomijamy, są oczywiście hamulce. A to właśnie one w największej mierze odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Dlaczego warto wzmocnić hamulce w stuningowanym pojeździe i w jaki sposób to zrobić?

Samochodem po tuningu przeważnie poruszamy się znacznie szybciej niż przed modyfikacjami – wymaga to również efektywniejszego hamowania z większych prędkości co może skutkować przegrzaniem hamulców i ich utratą w najmniej oczekiwanym momencie. Co zrobić, aby nasz zmodyfikowany samochód hamował efektywniej?

Podstawa?
hamulecPodstawą układu hamulcowego są dobre klocki, tarcze i płyn hamulcowy. W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy sportowe odpowiedniki powyższych, które mogą co prawda ulegać szybszemu zużyciu na skutek zwiększonej siły tarcia, to jednak sprawią, że nasz samochód będzie potrzebował krótszej drogi, aby się zatrzymać. Sportowe tarcze i klocki również znacznie lepiej znoszą wysokie temperatury powstające przy częstym, bądź mocnym hamowaniu – jest mniejsza szansa, że przegrzejemy i pokrzywimy takie tarcze.

Dalsze modyfikacje?
Dalsze modyfikacje układu hamulcowego to przede wszystkim adaptacja wielotłoczkowych zacisków wraz z zastosowaniem większych tarcz i klocków. To wszystko wpływa na większą siłę docisku klocka do tarczy, jak również na większa „dźwignię” powodującą zatrzymanie pojazdu.
Pamiętajmy o tym, że układ hamulcowy jest układem niezwykle ważnym w naszym pojeździe i nie powinniśmy go pomijać przy dokonywaniu modyfikacji!