Części zamienne

Na rynku znajdziemy wiele firm produkujących zamienniki części, które kosztują nawet kilkukrotnie mniej niż część z ASO. Czy jednak rzeczywiście cena jest tutaj wyznacznikiem jakości danej części i nie opłaca się kupować zamienników? Czy na rynku znajdziemy zamienniki warte naszych pieniędzy?

Pomimo tego, że w Autoryzowanych Stacjach Obsługi znajdziemy części używane podczas pierwszego montażu, to obecnie na rynku nie ma zamienników bardzo niskiej jakości – nawet najtańsze odpowiedniki powinny spełnić swoje zadanie. Warto jednak decydować się na producentów istniejących już jakiś czas na rynku, a tym samym posiadających pewną renomę. Jakich?
W przypadku hamulców warto polecić produkty takich firm jak ATE, TRW, czy chociażby Bosch – nie są to produkty drogie, a jednocześnie zapewniają hamowanie na poziomie części stosowanych przez producenta danego samochodu. Warto wiedzieć, że producenci samochodów również korzystają z zewnętrznych dostawców konkretnych podzespołów i rozwiązań i części wielu producentów, w tym tych wymienionych powyżej, znajdziemy również „na pierwszym montażu”.

O ile w przypadku samochodu na gwarancji producenta niemal nie mamy możliwości skorzystania z tańszych zamienników części, o tyle po okresie gwarancji nie powinniśmy się ich obawiać – odpowiednio stosowane i zamontowane nie powinny mieć żadnego negatywnego wpływu na nasz pojazd i jego właściwości na drodze.